Μια από τις πιο ευχάριστες αποδράσεις των παιδιών τους καλοκαιρινούς μήνες αποτελεί η κατασκήνωση. Στο βιβλίο αυτό καταγράφονται εφτά κατασκηνωτικές ιστορίες, οι οποίες διαδραματίζονται στον ίδιο χώρο και χρόνο, αλλά με διαφορετικούς ήρωες σε καθεμιά απ’ αυτές. Στις ιστορίες αυτές θα συναντήσουμε το παιδί που παρουσιάζει έντονο άγχος αποχωρισμού, το παιδί που έρχεται αντιμέτωπο με ρατσιστικές συμπεριφορές λόγω της καταγωγής του, τον «νταή» της κατασκήνωσης, το παιδί με χαμηλή αυτοεκτίμηση. Γίνεται μια κατάδυση στην ψυχολογία των παιδιών, στον τρόπο που σκέφτονται και συμπεριφέρονται.
Μέσα από το βιβλίο θα τεθούν ζητήματα όπως:
• Πόσο εύκολο είναι να διαχειριστούν τόσο οι γονείς όσο και τα παιδιά μικρούς αποχωρισμούς;

• Πού οφείλεται η χαμηλή αυτοεκτίμηση; Μπορούμε να ενισχύσουμε την αυτοεικόνα μας;

• Bullying. Μόδα ή οδυνηρή πραγματικότητα; Υπάρχει τρόπος διαφυγής;

• Το παιδί μου έχει φανταστικό φίλο. Ν’ ανησυχήσω;

• Ρατσισμός. Πώς μπορούμε να γίνουμε ανεκτικότεροι ως άτομα και ως κοινωνία στο διαφορετικό;

Η συγγραφέας Φίλη Ντόγκα, επισκέφτηκε το σχολείο μας σήμερα Πέμπτη 12 Μαϊου 2022 κατόπιν πρόσκλησης μας. Η Συνεργασία αυτή προέκυψε στα πλαίσια του προγράμματος Φιλαναγνωσίας που πραγματοποιείται στη σχολική μας Βιβλιοθήκη για το τρέχον σχολικό έτος

Το θέμα του προγράμματος είναι : ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΣΗΝΙΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ

Η κα Φίλη Ντόγκα είναι γεννημένη και ζει μόνιμα στη Μεσσηνία και για το λόγο αυτό επιλέχθηκε από τους μαθητές της Δ΄ τάξης . Προσκλήθηκε , αποδέχθηκε και βρέθηκε στο σχολείο μας.

Για ένα δίωρο συνεργάστηκε με του μικρούς μαθητές πάνω στα θέματα που διαπραγματεύεται στο βιβλίο της ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ .

Μιλήσαν για κάθε μία από τις 7 ιστορίες, για τους ήρωες και τα συναισθήματα που τους προκάλεσαν. Οι μαθητές έλαβαν κάρτες στις οποίες έγραψαν σκέψεις και συναισθήματα από δικές τους αντίστοιχες εμπειρίες με αυτές των ηρώων του βιβλίου. Συζητήσαν, προβληματιστηκαν και έδωσαν λύσεις σε διλήμματα. Έμαθαν τη διαδρομή που διανύει ένα βιβλίο μέχρι να φτάσει στα χέρια μας. Μιλήσαν για τα οφέλη του διαβάσματος βιβλίων, πέραν των σχολικών και έμαθαν από τη συγγραφέα μικρές τεχνικές οι οποιες μπορούν να μας καταστήσουν μικρούς συγγραφείς

Μέσα από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν έγινε κατανοητό ότι το παιδικό -λογοτεχνικό βιβλίο και η αγάπη για την ανάγνωση του αποτελούν θεμέλιο λίθο για τη ζωή μας

Η ίδια η συγγραφέας έχει πει στην παρουσίαση του βιβλίου της
Η παιδική αθωότητα και η εφηβική αταξία συνυπάρχουν και συνεπαίρνουν τον αναγνώστη. Αναμφίβολα δε λείπει το χιούμορ και η φαντασία κι είναι βέβαιο πως όλοι θα βρούμε χαρακτήρες γνώριμους, θα βρούμε τους εαυτούς μας. Πρόκειται για ένα ψυχογράφημα που θα αγγίξει μικρούς και μεγάλους.

Πράγματι το βιβλίο άγγιξε τους μικρούς αναγνώστες

Για τη συνέχεια είχαμε την καθιερωμένη φωτογράφιση, τα αυτόγραφα και το ανθοστόλιστο δωράκι των μαθητών προς τη συγγραφέα

Περιεχόμενα

Εισαγωγή
– 1η ιστορία: Οι μικροί αποχωρισμοί μας προετοιμάζουν για τον μεγάλο αποχωρισμό στην ενήλικη ζωή μας
Η προετοιμασία
Στην κατασκήνωση
– 2η ιστορία: Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, είναι μοναδικός
– 3η ιστορία: Μήπως είδατε το βραχιολάκι μου; Πού είναι το ηλεκτρονικό μου παιχνίδι;
– 4η ιστορία: Ο Βίκτορας δεν έχει μάθει να χάνει
– 5η ιστορία: Χωρίς την Νταίζη μου δεν πάω πουθενά
– 6η ιστορία: Η αγωνία του καλόκαρδου Στέφαν
– 7η ιστορία: Συνάντηση με την παιδική φαντασία
Λήξη κατασκηνωτικής περιόδου

Η ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
Η Φίλη Ντόγκα γεννήθηκε στη Μεσσήνη Μεσσηνίας. Σπούδασε στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Πατρών και συνέχισε, με κρατική υποτροφία, τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο πανεπιστήμιο της Rouen, στη Γαλλία. Ειδικεύτηκε στη διάγνωση και διαχείριση μαθησιακών δυσκολιών σε παιδιά. Έχει δημοσιεύσει άρθρα παιδαγωγικού περιεχομένου σε μηνιαίο ελληνικό περιοδικό. Συμμετείχε με εισηγήσεις της σε πλήθος επιμορφωτικών σεμιναρίων. Σήμερα διδάσκει σε Δημοτικό Σχολείο στη γενέτειρά της. Το 2013 κυκλοφόρησε το πρώτο της βιβλίο παιδικής λογοτεχνίας με τίτλο: «Ο Τρύφωνας μετρά και ξαναμετρά».